S přenosným Bluetooth reproduktorem si poslech hudby užijete na cestách, párty, v zimních zahradách, v obývácích, ale také třeba u vody. Při výběru proto vždy zohledněte, za jakým účelem jej chcete využívat.
K dostání je celá řada reproduktorů, které se od sebe liší nejen výkonem, ale také výdrží baterie, vzhledem, funkcemi a v neposlední řadě také odolností. K dostání jsou voděodolné reproduktory, se kterými to můžete rozbalit na pláži, nebo malé Bluetooth reproduktory, jež jednoduše připevníte na školní batoh. Pro jaký se rozhodnout?
Základní dělení přenosných Bluetooth reproduktorů
Z hlediska velikosti je možné přenosné reproduktory rozdělit na:
- Malé Bluetooth reproduktory – jedná se o malé modely, které jednoduše schováte do batohu, a tak můžete mít hudbu všude s sebou. Obvykle jsou opatřeny poutkem pro zavěšení. Jednoduše je připnete k batohu nebo opasku u kalhot. Jejich délka se pohybuje do 10 cm. Záleží na tvaru.
- Střední Bluetooth reproduktory – nejčastěji jsou dostupné v obdélníkovém provedení s délkou okolo 20 cm. Dobrou službu udělají v případě, že si chcete hudbu poslechnout v menší skupince lidí třeba na pikniku v parku.
- Bluetooth party reproduktor – jak z názvu vyplývá, je určený pro pořádání větších akcí. Ozvučí velký prostor a obvykle nabízí i funkci světelných efektů. Bývají větší a těžší. Jejich hmotnost může dosahovat až k 3 kg.
S rozměry reproduktorů roste hmotnost, ale také kvalita zvuku. Rozměrnější model nabízí více prostoru k prohloubení basové složky a vložení výkonnějšího měniče, díky kterému může hrát hlasitěji.
Jak vybrat Bluetooth reproduktor?
Při výběru je potřeba sledovat několik základních parametrů:
- Výkon – uvádí se ve wattech. Zjednodušeně lze říci, že výkon do 10 W je typický pro menší kompaktnější kousky. Od 10 do 40 W se jedná o středně výkonné modely a nad 40 W jde o reproduktor vhodný i pro větší párty.
- Výdrž – může se pohybovat od 4 do 15 hodin na jedno nabití. Ovlivňuje ji hlasitost hudby, ale také spuštěné funkce jako zvukové nebo světelné efekty.
- Voděodolnost – bude pro vás důležitá v případě, že chcete hudbu poslouchat u vody. Sáhněte po voděodolném reproduktoru s krytím nejméně IPX4, ale ideálně IPX7.
- Konektory – kromě Bluetooth by měl mít reproduktor i další konektory jako USB vstup, čtečku paměťových karet, 3,5 mm jack, vstup pro mikrofon atd.
- Funkce – některé reproduktory mohou mít FM tuner, vestavěný mikrofon, světlo nebo funkci powerbanky.
- Frekvenční rozsah – udává rozsah zvuku, který je reproduktor schopen přehrát. Ideální rozmezí je 20 Hz až 20 kHz.
Bluetooth vybírejte podle toho, za jakým účelem jej chcete používat. Pro poslech s několika přáteli si vystačíte s menším provedením. Naproti tomu velká párty si žádá velký výkon a přídavné funkce.